-

Hafta sonu kısıtlaması 4 Aralık Cuma günü akşam 21:00’da başlayacak ve 7 Aralık Pazartesi günü sabah 05:00’da sona erecek.

Sokağa çıkma kısıtlamasındaki getirilen sürelere uymak için istisna getirilenler dışındaki tüm işyerleri Cuma günü saat 20.00’de kapanacak.

BU İŞLETMELER AÇIK

Cumartesi ve Pazar günleri saat 10:00 ile 17:00 arasında market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçiler açık olacak. 65 yaş üzeri ve 20 yaş altı vatandaşlar sokağa çıkamayacak. Bu yaş grubu dışında kalan vatandaşlar, ikametlerine en yakın yürüme mesafesindeki market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçilere giderek ihtiyaçlarını giderebilecek. Araç ile gidiş-geliş yapılamayacak.

Cumartesi ve Pazar günleri market, bakkal, manav, kasap, kuruyemişçiler ve online sipariş firmaları saat 10:00 ile 17:00 arasında adrese teslim paket servis yapabilecek.

Cumartesi ve Pazar günleri fırın ve unlu mamul ruhsatlı işyerleri ile ekmek satış noktaları açık olacak. İkamete en yakın noktadaki fırın ve ekmek satış noktalarına araç kullanmadan, yaya olarak gidilerek ihtiyaçlar karşılanabilecek. 65 yaş üzeri ve 20 yaş altı vatandaşlar alışveriş yapmaya gidemeyecek.

Sokağa çıkma kısıtlaması getirilen süre ve günlerde 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızın ihtiyaç duyduğu temel ihtiyaçları (ekmek, temel gıda vb.) planlama yapılarak Vefa Sosyal Destek Birimleri aracılığıyla karşılanacak

SOKAKTA SATIŞ YOK!

Fırın ve unlu mamul ruhsatlı işyerlerine ait ekmek dağıtım araçlarıyla sadece market ve bakkallara ekmek servisi yapılabilecek. Ekmek dağıtım araçlarıyla sokak aralarında kesinlikle satış yapılmayacak.

KİMLER SEYAHAT EDEBİLİR?

Hafta içi ve hafta sonu uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması sürelerince sadece u kişiler seyahat edebilecek:

- Tedavisi tamamlanan ve evine dönecek kişiler.

- Doktor raporuyla sevk olan kişiler.

- O tarih ve saatte, daha önceden alınmış doktor randevusu ve kontrolü olan kişiler.

- Kendisi veya eşinin birinci derece yakını ya da kardeşi vefat eden kişiler. (En fazla 4 kişi)

- Cenaze nakil işlemine refakat eden kişiler.

- Bulunduğu şehre 5 gün önce gelmiş ve kalacak yeri olmadığı için evine dönmek isteyen kişiler.

- ÖSYM tarafından ilan edilen ve diğer merkezi sınavlara katılacaklar ve refakatçileri.

- Askerlik hizmetini tamamlayarak yerleşim yerlerine dönmek isteyen kişiler.

- Özel veya kamudan günlü sözleşmeye davet yazısı olan kişiler.

- Ceza infaz kurumlarından salıverilen kişiler.

Vatandaşlarımız, yukarıda belirtilen durumların varlığı halinde toplu ulaşım araçlarıyla veya İçişleri Bakanlığına ait E­BAŞVURU ve ALO 199 sistemleri üzerinden ya da Kaymakamlığa doğrudan başvuru yoluyla Seyahat İzin Kurullarından izin almak kaydıyla özel araçlarıyla seyahat edebilecekler.