Karasu Kaymakamı Aziz Mercan başkanlığında gerçekleştirilen Yaz sezonu hazırlıkları koordinasyon kurulu toplantısı, 15 kurum yetkilisinin katılımıyla gerçekleşti. İlk kez yapılan toplantıya başta Sakarya Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı İbrahim Bal ve Sakarya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanı Ayhan Orhan Arancı olmak üzere, Karasu Belediye Başkanlığı, İlçe Emniyet Müdürlüğü, lçe Jandarma Komutanlığı, İlçe Müftülüğü, Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü, İlçe Yazı İşleri Müdürlüğü, İlçe Nüfus Müdürlüğü, Milli Emlak Müdürlüğü, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, İlçe Sağlık Müdürlüğü, Devlet Hastanesi Başhekimliği, SEDAŞ İşletme Baş Mühendisliği, Şoförler Odası ile Esnaf Odası temsilcileri toplantıda hazır bulundu. Kurum temsilcileriyle bir araya gelerek adeta seferberlik ilan eden Mercan, Karasu’da yaz sezonunun sorunsuz atlatılması için en üst seviyede önlemlerin alınacağını ifade etti.

 

 

Tam bir seferberlik

 

Sözlerine, “Hali hazırda 65 bin olan nüfusumuzun, yaz tatilinde ve uzun bayram tatillerinde 500 bine yaklaştığını biliyoruz. 65 bin kişilik bir nüfusun gerektirdiği kamu hizmetleri imkanının, 500 bin nüfusa ulaştığında belli noktalarda aksamalar olduğunu tespit etmekte ve görmekteyiz. Geçtiğimiz senelerde yaşadığımız tecrübeler, kamu hizmetlerinin yeniden planlanması ve belli noktalara takviyelerin yapılması zorunluluğunu ortaya koymuştur” diyerek başlayan Kaymakam Aziz Mercan, “Yaz sezonu hazırlıkları koordinasyon kurulu toplantısını belki de ilk kez gerçekleştiriyoruz. Toplantımızın ana konusunu ise başta devlet ve belediye hizmetleri olmak üzere, diğer kamu hizmetlerinin yaz döneminde artan nüfusun talebini karşılayabilecek şekilde imkan ve olanakların seferber edilmesi oluşturmaktadır. Bu doğrultuda 15 Haziran ile 15 Eylül tarihleri arasında Valilik’imizden personel takviyesi dahi yapılarak hizmetlerin aksamaması için gerekli önlemleri alacağız” ifadelerini kullandı.

 

İşgale asla izin yok!

 

Toplantının en dikkat çeken konusu Karasu sahilinin durumuyla ilgili alınacak önlemler oldu. “Yaz sezonunda gerek sahil kesimimizde gerekse hazineye ait yerler üzerindeki geçici işgaller, karşı karşıya kaldığımız durumların başında gelmektedir. Özellikle bu konuda Sakarya Büyükşehir Belediye’miz, Karasu Belediye’miz ve devlet olarak bizlerden izin alınmaksızın yapılan bu tür sağlıksız girişimlerin bu yıl önüne geçmeye kararlıyız” diyerek durumu gözler önüne seren Mercan, “Devlete karşı sorumluluklarını yerine getiren vatandaşlarımızın karşısında bu tür sıkıntılı girişimleri yapanlara izin verilmeyeceğini net olarak belirtmek istiyoruz. Göreceksiniz ki, ilçe halkımızı ve tatilcileri huzursuz eden pek çok unsuru yaşamayacağız” şeklinde konuştu.

 

Plaj sayısı artacak

 

Karasu’muzun en önemli etiketlerinden biri olan ve şu an iki adet olan mavi bayraklı plaj sayısısın arttırılmasının en önemli hedefler arasında olduğunu dile getiren Mercan, “İtfaiye Daire Başkanlığı’na bağlı cankurtaran kulesi sayılarında bu yıl artış olacaktır. Geçen yıl ortaya konulan verimli çalışmayı daha iyi seviyeye getirmek istiyoruz. Geçen yıl 1 Ağustos gününe kadar hiç can kaybı yaşanmazken, bu tarihten sonra hava şartlarının olumsuz hale gelmesiyle birlikte, tüm uyarılara rağmen, hatta denize girilmesinin yasaklanmasına rağmen art arda kayıplar yaşadık. Bu sene etkili bir cankurtaran hizmetiyle bu kayıpların tekrarlanmasını engelleyeceğiz” dedi.

 

Tüm kurumlar seferber olacak

 

Toplantıya katılım gösteren tüm kurumların sorumluluk alanları ve alınacak önlemleri de kısaca özetleyen Karasu Kaymakamı Aziz Mercan, açıklamalarını şöyle tamamladı: “İçme suyunun kontrollerini düzenli olarak yapacağız ve tüm tahlilleri gerçekleştireceğiz. Sıkı takibimiz sonucu, geçen yıl yaşanan sıkıntıların bu yıl yaşanmasına olanak vermeyeceğiz. İzinsiz açılan sondaj kuyularının ve bu kuyuların şehir şebekesine karışmasına da engel olarak, vatandaşın sağlığını tehdit eden unsurları ortadan kaldıracağız. Sağlık hizmetlerinin yanı sıra, emniyet hizmetlerimizde de asayişi en üst seviyede tutmayı amaçlıyoruz. Trafik hizmetler, bu önlemlerimizin başında gelmektedir.  Bunların yanı sıra, tüm kurumlarımız, kendi sorumluluk alanlarındaki eksiklerin giderilmesi ve takviyelerin yapılması için gereken çalışmaları yerine getirerek Karasu’nun sorunsuz bir yaz sezonu geçirmesini sağlayacaklardır. Toplantı sonrası alınacak olan kararları da basınımız aracılığıyla halkımıza duyuracağız