-

CANKURTARANLAR SEZONU BÖYLE KAPATTI (izle):

...

1 Haziran – 15 Eylül tarihleri arasında yaz sezonunda Sakarya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı Cankurtaran Grup Amirliği ekiplerince Karasu, Kocaali ve Kaynarca ilçelerinde 754 boğulma vakasına müdahale edildi. Üç buçuk ay süren sezon boyunca Karasu’da 571, Kocaali’de 181 ve Kaynarca’da 2 kişi ölümün kıyısından döndürüldü.

“Allah’a şükür, kazasız bir şekilde sezonumuzu atlattık” diyen Sakarya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı Cankurtaran Grup Amir Yardımcısı Samet Karaca, “Çok problem olmadan düzgün bir şekilde sezonumuzu tamamlıyoruz. Vaka sayımız sezon başından beri üç bölgemizde 754 kişi. Bunun 571 kişisi Karasu’da, 2’si Kaynarca’da, geri kalanlar da Kocaali bölgesinde oldu. Bunların içerisinden 28 tanesini 112 servislerine teslim ettik” ifadelerini kullandı.

“MAALESEF HASTANEDE HAYATLARINI KAYBETTİLER”

Sezon içerisinde denizden çıkardıkları iki kişinin hastanede hayatını kaybettiğine değinen Cankurtaran Grup amir Yardımcısı Samet Karaca, “Maalesef ki iki arkadaşımız; biri on yaşında bir saat sonra, biri de 17 yaşında bir buçuk ay sonra vefat etti. Boğulma kaynaklı oldu ama maalesef hastanede hayatlarını kaybetti. Biz hastaneye kadar hayatta tutabildik” dedi.

En genç ve en yaşlı vakayı da söyleyen Cankurtaran Grup amir Yardımcısı Karaca, “En genç vakamız, üç yaşında bir çocuktu. Onu kurtardık. Bir de en fazla 85 yaşında bir teyzemiz vardı. Onu kurtardık. Yaş aralığı değişiyor. Ama özellikle çocuklarda şöyle bir sıkıntı oluyor. Boğulmadan çok biz, ailelere kayıp çocuk teslim ettik” ifadelerini kullandı.

Bölgelerdeki en büyük sıkıntılardan bir tanesinin ailelerin çocuklarına çok fazla sahip çıkmaması olduğunu söyleyen Karaca, “Kayıp olan hemen hemen 600’e yakın çocuk ailesine teslim edildi. Bu da önemli bir detay. O yüzden ailelerin çocuklara özellikle dikkat etmesi gerekiyor. Onu söylemem lazım” şeklinde konuştu.

JETSKY İLE VAKALARA HIZLI MÜDAHALE

Sezon başında 83 personelle başladıklarını ifade eden Samet Karaca, “Daha sonra 50’li sayılara kadar düştük. İşten ayrılanlar oldu. 4 jetsky ile sezonu başlattık ve bitirdik. Zaten Karasu sahillerinde jetsky bizim olmazsa olmazımız oldu. Bütün müdahaleleri hemen hemen onlarla yapıyoruz. Hızlı müdahale yaparak vatandaşlarımızı hayatta tutmaya çalışıyoruz” sözlerine yer verdi.

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce ve İtfaiye Dairesi Başkanı Ayhan Orhan Arancı’nın tüm cankurtaranlara teşekkür ve selamlarını da ileten Karaca, “Gerçekten kazasız, belasız güzel bir sezon geçirdik. İnşallah, bundan sonraki sezonlarımız için bunu daha ileri bir seviyeye taşıyarak daha kaliteli hizmet vererek sezonumuzu tamamlayacağız” diyerek açıklamasını noktaladı.

Editör: Karasu Haberleri