Cumartesi günü Karasu Hükümet Konağı bahçesinde düzenlenen çelenk töreni saat 10:00’da başladı. Gençlik Hizmetleri ve İlçe Spor Müdürü Kemal Ataç, Karasulu gençler eşliğinde Atatürk anıtına çelenk bıraktı. Törende ilçe protokolü ve öğrenciler hazır bulundu. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından çelenk töreni sona erdi. Saat 10:30’da Karasu Şehir Stadı’nda başlayan kutlamalar ise renkli görüntülere sahne oldu. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından başlayan tören, Gençlik Hizmetleri ve İlçe Spor Müdürü Kemal Ataç’ın günün anlam ve önemini belirten konuşmasıyla devam etti. Ataç, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

 

 

“Bugün, milletimizin Gazi Mustafa Kemal  Atatürk önderliğinde başlayan kurtuluş mücadelesinin ilk adımının atıldığı gün olan 19 Mayıs’ın 99.yıldönümüdür. Sevgili gençler, Atatürk’ün milli duygular içerisinde bugün attığı ilk adım, Türk milletinin bağımsızlığını kazanmada ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu yolunda atılmış olan önemli adımdır. Geçmişini, tarihini ve kültürünü bilen ve geçmişine sahip çıkan toplumlar, ilelebet yaşama hakkına sahiptir. 1919’da ilk bağımsızlık ateşini yakan Atatürk, Kurtuluş Savaşı’nı ona inanan milleti ile birlikte sürdürmüş ve gençlere olan güveni sebebiyle de bu özel günü siz gençlere armağan etmiştir. Siz gençler, Türkiye’nin geleceği, yarınların teminatısınız. Vatanını en çok seven, görevini en iyi yapan sözüyle hareket ederek ülkemizin geleceğine sahip çıkacağınızdan hiç şüphemiz yoktur”

 

Ataç’ın konuşmasının ardından Atatürk Anadolu Lisesi öğrencisi Özgür Şentürk, Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okudu. Şehit Üsteğmen İbrahim Abanoz Anadolu lisesi öğrencisi Şükrü Yasin Uysal ise Gençliğin Ata’ya Cevabı’nı okudu. Serkan Çabuk yönetiminde hazırlanan halk oyunları gösterisi büyük alkış aldı. Karasu Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Ahsen Akdeniz’in seslendirdiği Cahit Külebi’nin Atatürk Kurtuluş Savaşı’nda adlı şiiri beğeniyle dinlendi. Şevki Abakoç yönetiminde sergilenen karate takımı gösterisi de ilgiyle izlenirken; Karadeniz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi Ceren Güler’in seslendirdiği Mustafa Kemal’i Düşünüyorum adlı şiir alkış aldı. Furkan Malkoç yönetiminde hazırlanan kick boks gösterisi nefesleri keserken, Sezi Eratik Ortaokulu öğrencileri tarafından hazırlanan ritim grubu ise izleyenlerin beğenisini topladı. Karasu Anadolu İmam Hatip Lisesi Beden Eğitimi Öğretmeni Oğuz Kocabaş yönetiminde hazırlanan okçuluk gösterileri de büyük alkış aldı.

 

Karasu Anadolu Lisesi öğrencisi İhsan Eren Özcan’ın O Geliyor adlı şiiri seslendirmesinin ardından, Özgür Özden ve Banu Toktamış nezaretinde hazırlanan ve farklı okul öğrencileri tarafından gerçekleştirilen sportif yarışmalar, büyük ilgiyle izlendi. 19 Mayıs konulu çeşitli yarışmalarda dereceye giren öğrencilere, Kaymakam Aziz Mercan, Jandarma Komutanı Ahmet Tevfik Altunel, Belediye Başkanı Mehmet İspiroğlu, Emniyet Müdürü Uğur Duman ve Karasu MYO Müdürü Zafer Tatlı tarafından ödüllerin verilmesinin ardından sergilenen Mustafa Kemal’in Samsun’a çıkış koreografisi ile coşku dolu kutlama programı son buldu. Program sonrası gençler, stat ortasında müzik eşliğinde uzun süre horon oynayarak günü tamamladı. Ödül töreninde ödüllerini alan öğrenci ve sporcular şöyle sıralandı:

 

15 TEMMUZ ŞEHİTLERİ ve GAZİLERİ İLLER ARASI KARATE ŞAPİYONASI:

(13 şehirden 1.100 sporcu katılmıştır)

1) İrem Depe

2) Ezel Şimal Çabuk

3) Ömer Faruk Depe ve Melisa Topaloğlu

 

ULUSLARARASI 3.KİCK BOKS ŞAMPİYONASI:

1) Kubilay Karadeniz (Karasu İmam Hatip OO)

 

OKUL SPORLARI BİLEK GÜREŞİ TÜRKİYE ŞAMPİYONASI:

Karasu Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerinden Melike Tabiloğlu ve Asuman Sofu ikinci olmuştur.

Karasu Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerinden Rabia Gemici, Hilal Özbay, Seva İzmit ve Ayşegül Sözer ise üçüncü olmuştur.

 

TÜRİYE TRAP ŞAMPİYONASI / YILDIZ ERKEKLER:

1) Süleyman Güvercin

 

YÜZME TÜRKİYE ŞAMPİYONASI:

2) Aydan Demiröz

 

SAKARYA ÜNİVESİTELER ARASI FUTBOL TURNUVASI:

1) Karasu Meslek Yüksek Okulu takımı

 

19 MAYIS GENÇLİK KOŞUSU / GENÇ KIZLAR:

1) Zeynep Demirci (ŞÜİAAL)

2) Sena Cengiz (ŞÜİAAL)

3) Pınar Kaya (Karadeniz MTAAL)

4) Melike Baki (Karasu Anadolu Lisesi)

 

19 MAYIS GENÇLİK KOŞUSU / GENÇ ERKEKLER:

1) Suat Özden (Şehit Hasan Keleş MTAL)

2) Mustafa Berkay Sezer (Karadeniz MTAL)

3) Ramazan Aydınlı (Şehit Hasan Keleş MTAL)

4) Vedat Reis (ŞÜİAAL)

 

19 MAYIS KOMPOZİSYON YARIŞMASI:

1) Ahmet Numan Koca (Karasu Anadolu Lisesi)

2) Ebrar Kibar (Karasu Anadolu Lisesi)

3) Sıla Özdemir (ŞÜİAAL)

 

GENÇLİK HAFTASI BİLARDO TURNUVASI:

1) Şenol Buyurucu

2) Semih Çatalbaş

3) Mehmet Yıldız ve Hasan Özkan