-

Karasu Belediye Başkanı İshak Sarı’nın eleştiri yapanlar ile meclis kararıyla ilgili haber yapanları suçlayarak mahkemeye vereceklerini söylemesine Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Sakarya İl Başkanı Ecevit Keleş’ten yanıt gecikmedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Sakarya İl Başkanı Ecevit Keleş, “Karasu Belediye Başkanı İshak Sarı, doğruları söylememizi hazmedemedi. Basın özgürlüğü ile ilgili bir bilgisi yok sanıyorum. Eleştirilerimiz de demokratik haklarımızdır. Unutulmasın ki; halkımız bize, Sakarya’da ana muhalefet görevini verdi. Bizde bunu en iyi şekilde yapıyoruz. Kimsenin tehditkâr bir üslupla, yok mahkemeye vereceğiz, yok haberi yapanlar suçlu sözleri bizi korkutamaz. Sayın Sarı, o da sizin demokratik hakkınız” dedi.

DEĞERİNİN ÜZERİNDE

CHP Sakarya İl Başkanı Ecevit Keleş, devri düşünülen arsaların borcun çok üstünde bir değere sahip olduğunu söyledi. Keleş, “Devredilecek yerler 2 ile 10 dönüm arasında değişiyor. Hatta 23 dönümü aşkın bir yer bile var. Tüm 142 taşınmazın toplam değeri neye göre belirlendi. Burada devri düşünülen yerlerin değeri mevcut borcun çok çok üstünde. Sözde halka daha iyi hizmet sunmak için bu devri gerçekleştirecek olan yöneticiler, bunu iyi hesaplamalı” şeklinde konuştu.

KARSAŞ’IN BORCUNU DA MI ÖDEYECEKSİNİZ?

Karasu Belediyesi’nin yan kuruluş olan KARSAŞ’ın vergi ve sigorta borçlarını da bu devir ile ödeyeceği yönünde ciddi duyumlar aldıklarının altını çizen Başkan Ecevit Keleş, “Denetimi belediyede olmayan bir şirketin vergi ve sigorta borçlarının yapılacak devir ile ödenecek olması akıllarda ciddi soru işaretleri oluşturuyor. Geçmişte yolsuzluklarla anılan bu şirketin şimdi borçlarının halka ait sağlık ocağı, mezarlık, cami gibi alanların hazineye devri ile ödenmeye çalışılması amacın halka hizmet olmadığını gözler önüne sermeye yetiyor” ifadelerini kullandı.

ÖNCEKİ DÖNEM DE AK PARTİ VARDI

Karasu Belediye Başkanı İshak Sarı’nın sıklıkla önceki dönemde yapılan satışlara gönderme yapmasını akıl tutulması olarak yorumlayan Başkan Ecevit Keleş, “Sayın Sarı, kendisinden önceki dönem belediye başkanının kendi partilerinden seçildiğini ya unuttu ya da aynı dönemde grup kararlarını aldıkları partinin ilçe başkanı olduğunu mu hatırlayamıyor? Enkaz edebiyatı yapmaya çalışarak halkın aklıyla oynamaya çalışanlar unutmamalıdır ki; eğer borçlu bir belediye varsa bunun nedeni aynı partiden seçilen önceki dönem başkandır. Sayın Sarı’da onu işaret etmektedir” dedi.

3 GÜN ÖNCE BİLGİ VERİLMEZ

142 taşınmazın devri konusunun belediye meclis üyelerine bildirildikten 3 gün sonra oylandığına dikkat çeken Başkan Keleş şunları kaydetti:

“Bu devir konusu hassas bir konu. Burada Belediye Meclis üyelerine toplantıda bilgi verilir ve diğer meclis toplantısında oylama sunulur. Şeffaf yönetim anlayışı bunu gerektirir. Yangından mal kaçırır gibi bilgi verdikten 3 gün sonra devir işlemini oylamak ne kadar doğru? Belediye meclis üyeleri hakim olamadıkları konuyu 3 gün sonra oylamak zorunda kaldı. Muhtarların ise konudan hiç haberi yok. Korktuğunuz ya da sakladığınız bir şey yoksa çıkın tüm detayları anlatın. 142 taşınmazın toplam değeri nedir? KARSAŞ’ın borçları da işin içine dahil edildi mi? Halkımız açıklama bekliyor”