-

Sakarya Büyükşehir Belediyesi, ‘Spor şehri Sakarya’ sloganıyla vizyon projeler hayata geçirmeye devam ediyor. Başkan Ekrem Yüce, bu alanda şehirde ilk olarak bir projenin daha müjdesini verdi.

Ekim Ayı Meclis Toplantısı’nda projenin detaylarını açıklayan Yüce, Adapazarı Karaköy bölgesinde 260 dönüm arazi üzerinde karting, süpertmoto, drift pisti ile 2 bin metrelik off-road ve motokros pisti ve tribün ile sosyal alanların yer alacağı Spor Ada Vizyon Projesi’ni hayata geçireceklerini açıkladı.

Toplantı salonunda Başkan Yüce, Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu Eren Üçlertoprağı ve 54 Otomobil Sporları Kulübü Başkanı Bilal Bakan ile birlikte projeye start veren protokolü imzaladı.

SAKARYA, MARKA OLACAK

Dünya çapında bir tesis ile Sakarya’yı motosiklet ve otomobil sporları alanında marka yapacak bir tesis kuracaklarını ifade eden Başkan Yüce, “Dünya çapında bir tesis kuruyoruz. Türkiye ve dünyadaki büyük çapta yarışlara ev sahipliği yapacak bir proje için imzayı attık. Bu ada, Sakarya’yı otomobil ve motosiklet sporlarında marka yapacak” diye konuştu.

“Sakarya bisiklet, motor, kano ve kürekle ilgili ülkede bir numaradır. Sakarya Büyükşehir Belediyesi olarak hazırladığımız ‘Spor Ada Vizyon Projesini’ hayata geçirmek üzere Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu ile bir protokol imzalıyoruz” diyen Yüce, “Proje kapsamında hazırlayacağımız yapı, motor ve otomobil sporları konusunda ülkemizin en modern tesisi olacak” ifadelerini kullandı.

GENİŞ ALAN

Tesisin detaylarına ilişkin bilgiler veren Yüce, şu ifadeleri kullandı:

“Adapazarı sınırları içerisinde yer alan tesis, toplamda 260 dönüm arazi üzerine kurulacak. Tesis içerisinde 850 m drag pisti, 12 bin m2 karting, Süpermoto ve drift pisti, 2 bin metrelik off-road ve motokros pisti, tribünler ve sosyal tesisler yer alacak.

Tesisin yapımına başlamak üzere Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu Başkanı Sn. Eren Üçlertoprağı ile bir protokol imzalıyoruz. Protokolün ardından çalışmalara başlayacağız. 20-21 Kasım'da federasyonla birlikte Türkiye Off-road Şampiyonası’nın 5.ayak yarışlarını başlatacağız. Bu yarışlar proje alanı içerisinde gerçekleştirilecek”

PETLAS ŞAMPİYONASI

Ayrıca 2021 Petlas Türkiye Off-road Şampiyonası’nın 5. ayak yarışları da projenin yapılacak alanda gerçekleştirilecek. Sakarya Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde yapılacak olan yarışlar 20 Kasım Cumartesi saat 09:30’da Poyrazlar’da, 21 Kasım Pazar saat 11:00’da ise Karaköy’deki proje alanında yapılacak. Yarışlara 30 farklı araç ve 60 sporcu katılacak. Tüm Sakaryalılar, yarışları oluşturulacak tribün alanlarından takip edebilecek.

KARASU’DA DOĞAL PİST

Karasu, 2005 ve 2020 yıllarında iki kez gerçekleştirilen off-road yarışlarına ev sahipliği yapmış ve sporcular, İhsaniye’deki arazinin sayılı doğal pistlerin başında geldiğini belirtmişti. Şimdi gözler, Karasu’da da doğal bir piste sahip olan off-road kum yarışlarına ev sahipliği yapıp yapılamayacağına çevrildi.

Editör: Karasu Haberleri