Sakarya Büyükşehir Belediyesi, tarımsal kalkınma ve çevresel sürdürülebilirlik konularında Türkiye’ye ve hatta dünyaya örnek projeler ortaya koyuyor. Sakarya, yüksek ziraat mühendisi olan Başkan Ekrem Yüce öncülüğünde üretiyor, kazanıyor ve kazandırıyor. Bu projelerin en önemli örneklerinden bir tanesi ise Akyazı’da hayata geçirilen Seracılık Mükemmeliyet Merkezî oldu.

8 ÇEŞİT DOMATES

Bu proje tarım sektöründe Sakarya’nın parlayan bir yıldız olarak yükseliyor. Akyazı Kuzuluk’ta hayata geçirilen merkez, 25 dönüm kapalı alan üzerinde jeotermal ısıtmalı seracılıkla yıl boyu bir tarım fabrikası gibi üretim yapıyor. Merkez içinde yıl boyunca 8 çeşit domates yetiştiriliyor.

5 AYDA 500 TON DOMATES

Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, 2023’teki 5 aylık hasat döneminde (Mayıs ve Eylül arası) 500 ton domatesi üretimiyle rekor seviyeye ulaştığını açıkladı. Ayrıca, 2023 Ocak ayında dikimi gerçekleştirilen fide sayısının 65 binden 90 bine çıktığını ifade eden Yüce, "Hasada başladığımız Mayıs’tan bu yana 500 tonu aştı. 11 ay önce dikilen aynı fidenin hasat süreci devam ediyor ve üretimimiz daha da artacak" dedi.

SAKARYA’YI DÜNYA TANIYOR

Başkan Yüce, dünyanın dört bir yanından misafir ağırladıklarını ve projelerin örnek olduğunu ifade ederek, “Kısa sürede tarımda dünyanın tanıdığı bir kent halinde geldik. Çeşitli ülkelerden, dünya şehirlerinden sadece projelerimizden ilham almaya gelen heyetler var. Bu yüzden Tarım Şehri Sakarya sloganımız artık çok belirgin hamdolsun. Bu zengin toprakları memleket için katma değere dönüştürmek en öncelikli hedefimizdir. Allah'ın hediyesi olan tabiat cenneti Sakarya'mızı meyve, sebze ve tüm tarım ürünlerinin markalaştığı bir üretim üssü yapmak istiyoruz. Üretmeye, kazanmaya ve Türkiye'ye kazandırmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Başkan Yüce, Seracılık Mükemmeliyet Merkezi'nde gerçekleştirilen üretimin çevreci bir yaklaşımla yapıldığını vurgulayarak, bu projenin Türkiye'nin tarımsal kalkınmasına güçlü bir katkı sunduğunu ifade etti.

Editör: Nevtan Angün