-

Türkiye’nin 81 il ve bu illere bağlı ilçelerde eş zamanlı olarak hayvan haklarına yönelik basın açıklamaları gerçekleştirildi. Marmara Hayvan Hakları Federasyonu Başkan Yardımcısı ve Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Derya Yücesan da Karasu’da bir açıklama yaptı. Yücesan, “Sokaklarda yaşayan hayvanlar yalnız değildir” başlığıyla yayınladığı açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

VAHŞİCE YOK EDİLİYOR

“Sayın Cumhurbaşkanı’nın 23 Aralık 2021 tarihli belediye başkanları istişare ve değerlendirme toplantısında yapmış olduğu konuşmasındaki ‘Belediyeler barınaklar kursun ve sokak hayvanlarını toplayıp barınaklara götürsün’ talimatı, belediyelerce çarpıtıldı ve 100 binlerce hayvan toplatılıp, canlı canlı gömülüp, karlı dağlara atılıp vahşice yok ediliyor.

Türkiye'de 2004 yılında çıkan Hayvanları Koruma Kanunu, belediyelere bakımevi kurma ve kısırlaştırma yapma görevi verdiği halde, bin 389 belediyeden bin 200 belediye hala daha bakımevi yok, kısırlaştırma yapılmıyor.

BELEDİYELER ELİYLE KATLİAM

Hayvanlar çoğalıp vatandaş şikayet ettikçe belediyeler topluyor, bazılarını öldürüyor, dozerler ile canlı canlı gömüyor, kalanları ormanlara çöplüklere karlı dağlara atıyor, başka şehirlere atıyor. Bir taraftan katliamlar devam ederken öte yandan üreme de devam ediyor. Yani katliam ve üreme döngüsü artarak devam ediyor.

Cumhurbaşkanının talimatındaki ‘barınak kurma bakımevi kurma’ kısmını umursamayan belediyeler, sadece toplama kısmını vahşice uygulamaya başladı. Bakımevi olan belediyeler de kapasitesi 30-40 olan barınaklara götürme kandırmacası ile binlerce hayvanı toplamaya ve yok etmeye başladılar.

KISIRLAŞTIRMA YAPILMIYOR

Kapasitesi 1000-2000 olan büyük dev barınakları olan belediyeler de on binlerce hayvanı toplamaya başladı. Kısırlaştırma olmadan dağa taşa ormanlara başka şehirlere atılan hayvanlar oralarda da hızla çoğalmaya devam ediyorlar. Bir taraftan katledilirken diğer taraftan atıldıkları yerlerde hızla çoğalıyorlar. Bu belediye vahşetleri ile sahipsiz hayvanların sayısında da patlamalar devam edecek.

Tarım Bakanlığı ne yazık ki şimdiye kadar 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu'nu belediyelere uygulattıramadı, denetim yaptırmadı. Yeni çıkan 7332 sayılı yasa da 17 yıldır bakımevi kurmayan belediyelere 3-4 yıl daha yeni mühlet verdi. Hiçbir kurumun gücü belediyelere bakımevi kurdurmaya kısırlaştırma yaptırmaya yetmedi.

BELEDİYELER GÖREVİNİ YAPMIYOR

Sahipli iki hayvanın saldırısının bedeli, canlı canlı gömülen, yok edilen öldürülen milyonlarca masum sokak hayvanına ödettiriliyor. Bugün sokaklardaki sahipsiz hayvanların çoğalmasının ana sebebi belediyelerin görev yapmamasıdır. Belediyelerin görev ihmalinin bedelini de sokak hayvanları canlı canlı gömülerek, zulüm altında ölümlerle ödüyor.

Müslüman bir ülkeye yakışmayacak katliamlar durdurulmalı. Hz. Peygamber, Mekke'nin fethine giderken yolda yavrularının üzerine gerilmiş ve onları emzirmekte olan bir köpek görmüş ve hemen ashâbından Cuayl bin Sürâka’yı yanına çağırarak, onu bu köpek ve yavrularının başına nöbetçi dikmiştir ve ordunun yolunu değiştirmiştir. (Vâkıdî, Megazi, II, 225)

MÜSLÜMAN ÜLKEYE YAKIŞMIYOR

Böylesine merhamet dini olan bir Müslüman ülkesinde şu anda hayvanlar vahşice toplanıyor, öldürülüyor ve yarı canlı gömülüyor. Talimatının belediyelerce çarpıtılıp vahşi toplamalar yapan katliamcı belediyelere dur diyecek tek merci sizsiniz Sayın Cumhurbaşkanım.

Aksi takdirde, Müslüman ülkemizde belediye vahşetleri artarak devam ederken sahipsiz hayvan sayısında da patlamalar olarak artışlar olacaktır. Tek çözüm kısırlaştırmadır. Belediyelerin yasada yer alan görevlerini güçlü bir irade ile yaptırtmaktır”

Editör: Karasu Haberleri