Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Karasu İlçe Başkanı Semih Karakaş, 31 yıl önce suikastte hayatını kaybeden Gazeteci-Yazar Uğur Mumcu ile Diyarbakır Emniyet Müdürü iken makam aracında uğradığı saldırı sonucunda şehit edilen Gaffar Okkan’ın ölüm yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayınladı. Karakaş, “24 Ocak çok daha derin anlam taşıyan bir tarih” diyerek mesajında şu sözlere yer verdi:

UMUTLARA ÇALINAN LEKE

“24 Ocak, çok daha derin anlam taşıyan geçmişe sahip bir tarih. Failli meçhul olan, geleceğin aydınlığına, umutlarına ve emniyetine çalınan lekenin tarihidir. Uğur Mumcu, baskı ve tehdit altında bile düşüncelerini dile getiren, toplumun aydınlanmasına, demokrasinin, Cumhuriyet değerlerinin yüceltilmesine gönlünü vermiş, hayatını Mustafa Kemal Atatürk ilkelerini yaşatmaya adamış büyük bir aydın, çok kıymetli bir yazardı. Ne yazık ki cesur, ilkeli, dürüst gazetecilikten ödün vermeden, korkusuzca gerçeğin peşinden koşan Uğur Mumcu’nun sürdürdüğü onurlu yaşamı kendisine kurulan hain bir pusu ile ellerinden alındı.

ACI KAYIPLARIMIZ

Özgürlükçü ve halkçı gazetecimizin otomobiline yerleştirilen bombalı düzeneğin patlaması sonucu katledilişinin üzerinden 31 yıl geçti. Kendisini kaybettiğimizde sadece bir babanın, bir eşin, bir gazetecinin acı kaybını hissetmedik. Mumcu’yla beraber, her insanoğlunun içinde var olması gereken vicdanı da kaybettik. Uğur Mumcu sadece araştırdıkları, yazdıkları, gizli kalması istenenleri açığa çıkardığı için öldürülmedi. O, henüz yazmamış oldukları için de öldürüldü. 24 Ocak’ta katledilen Gazeteci Yazar Uğur Mumcu ile 23 yıl önce Diyarbakır İl Emniyet Müdürü iken makam aracında uğradığı alçak bir saldırı sonucunda hayatını kaybetmiş ve faili hala bulunamamış Gaffar Okkan’ı ölümlerinin yıldönümünde sevgi, saygı ve rahmetle anıyorum.”