Serbes, yaptığı açıklamada, 6284 Sayılı Ailenin Korunması Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanunun tartışmaya açılmasının bile abes olduğunu söyledi. Türkiye’nin çıktığı İstanbul Sözleşmesi’ne yeniden dahil olması gündemde iken, 6284’ün tartışmaya açılmasının hayret verici olduğunu ifade eden Serbes, “Asıl üzücü olan ise, mevcut iktidarın çok çok azınlıkta olan guruplardan gelecek birkaç oy kaygısıyla hareket etmesi. Bu kabul edilebilir bir durum değil. Kadınlar olup bitenler karşısında çok ama çok üzgünler.” diye konuştu.

KAZANAYIM DERKEN KAYBEDECEKLER

Kadınlara yönelik bu tutumun iktidara bir şey kazandırmayacağını, aksine kaybettireceğinin altını çizen Serbes, bu ülkenin seçmesinin yarısının kadın olduğunu hatırlattı. Serbes, “Bence bu bir akıl tutulması. Birkaç marjinal gurupların oy kaygısıyla dikkate alınması, bu gurupların paydaş olarak kabul edilmesi kadınlarımızı yaralıyor. Bu tutumdan hemen vazgeçilmesi gerekiyor.” şeklinde konuştu.

CHP İKTİDARINDA KADINLAR ÜZÜLMEYECEK

CHP ve Millet İttifakı İktidarında kadınların haklarının korunacağını anlatan Serbes, kadınların asla üzülmeyeceğini kaydetti. Serbes, kadınlara şöyle seslendi: “Kadınlarımız bizim baş tacımız. Hiç endişeye kapılmasınlar. Kadınlarımızın kazanılmış haklarını asla zayi etmeyeceğiz. Gasp edilen haklarını da geri iade edeceğiz. Daha fazla hak tanıyacağız. Kadını eve kapatmak, ülkemize hiçbir yarar sağlamaz. Kadınlarımız ne kadar her alanda hayatın içinde yer alırsa ülkemiz daha çok gelişir ve aydınlanır. Kurtuluş savaşı buna en iyi örnek. Bu savaşta kadın ve erkekler birlikte mücadele ederek ülkemizi düşman işgalinden kurtardılar. Ayrıca kadın elinin değdiği her yerde güzellik olur. Biz buna inanıyoruz.”

Editör: Nevtan Angün