Sahibi olduğumuz dizel, benzin, LPG yani kısacası petrol ve türevi yakıt kullanan tüm araçlar motorları içerisinde bu yanmayı sağlayıp itiş gücüne dönüştürebilmek için yüzlerce hareketli parçadan faydalanırlar. Bunu yaparken ise bu işlemlerin sonucu olarak ortaya bir sürtünme çıkar ve bu sürtünmenin ve ısının bir şekilde yumuşatılması veya ortadan olabildiğince kaldırılması gerekir, işte bu noktada devreye motor yağı girer ve motor yağının da görevini sağlıklı olarak yapabilmesi için en önemli yardımcısı yağ filtresidir.

 

Yağ filtresinin görevi motor yağının içerisinde bulunan ve az öncede bahsettiğim hareketli parçaların sürekli çalışmasından dolayı mikron seviyelerinde ortaya çıkan metal partiküllerini içerisinde hapsetmek ve filtrelenmiş temiz yağı yeniden motora göndermektir. Bu sayede motordaki bu aşınmış metal yoğunluğu en az seviyede tutulmuş olur dolayısıyla motorun sürekli olarak minimum seviyede aşınması yani diğer bir deyişle uzun ömürlü olması hedeflenir. Ancak burada ilk olarak dikkat edilmesi gereken şey kaliteli bir filtre kullanmak diğeri ise kaliteli olarak kullandığımız filtrenin aracımızın motor içerisinde yapılacak olan yağlama miktarını törpülemeyen ve motora optimium ayarda istenen miktarda temiz yağlamayı yapacak şekilde olması yani aracımıza yüzde 100 uyumlu olmasıdır.

 

Peki bu yüzde 100 uyum ne anlama geliyor? Başka marka ve modellerden de olsa binek araçların çok büyük bir kısmının filtreleri aynı boyutta ve birbirlerinin takıldığı yerlere tam olarak monte edilebilir durumdalar şekilleri farklı olsa da oraya monte edebiliyor olmanız o filtrenin aracınızın ihtiyacını karşılayacağı anlamına gelmez. Biraz önce bahsettiğim gibi metal kabuk içerisinde bulunan filtrenin yoğunluğu yani filtreleme miktarı her aracın motoruna göre özel olarak biçimlendirilmiş ve tasarlanmıştır ve seçerken mutlaka tam uyumlu olması gerekir aksi halde motor içerisinde yağlamada düzensizlikler ortaya çıkar ve motorunuza ciddi zararlar verebilir.

 

Evet belki ucuzu ile pahalısı arasında fiyat farkı minimum olan hatta zaten kendisinin bile ortalama bir araç için en kalitelisi 150 TL üzerinde olmayan bir parçanın aracımız için ne kadar önemli olduğunu anlatmaya çalıştım siz, siz olun 3-5 kuruş az ödemek için aracınıza bu kötülüğü yapmayın, aracınıza uyumlu, kaliteli bir filtre kullanın ve araç üreticinizin belirlediği periyodik bakım aralıklarında mutlaka değişimini yapın. İyi haftalar.