Karasu Yeni Mahallesi’nde Sakarya Nehri ağzında yapımına başlanan ikinci kısım mendirek çalışmaları devam ediyor. Yüzde 80’inin tamamlandığı çalışmalar hakkında bölge balıkçıları, çevre çalışmaları devam eden mendireğin yetersiz kalacağını iddia ederek projenin tamamının yapılması gerektiğini belirtti. Karasu Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Atilla Bıçakcı, yapılan mahmuz çalışmalarının karadan 90 metre civarında denize doğru olduğunu ve bu çalışmanın yeterli olmayacağının altını çizdi.

BALIKÇILARA BİR FAYDASI YOK

Başkan Bıçakcı, “Bu çalışmaların yeterli olmayacağını daha öncede söyledik. Bunun hiçbir şekilde içeriye giren soluğandan, denizin derinliğinden herhangi bir fayda sağlayacağını zannetmiyorum. Bu yapılan çalışmanın şimdilik bir başlangıç olduğunu kabul ediyorum. Onun için yapan yetkili arkadaşlara, uğraşanlara emekçilere teşekkür ediyorum” dedi. “Bizim mevcut olan projemizde bunun 145 – 150 metre daha çıkması lazım ki daha sonra biz balıkçılara yarayacak bir şekilde barınağımız oluşsun. Şu an için bu çalışmanın bize herhangi bir fayda sağlayacağını zannetmiyorum. Bunu tüm balıkçı arkadaşlarımızda söylüyor. Bu konuda hem fikiriz” ifadelerini kullandı.  

YÜZDE 80 TAMAMLANDI

Çalışmalar hakkında Gala Altyapı A.Ş. Sorumlu Firma Yetkilisi Muhammed Emin Akıllı bilgi verdi. Akıllı, “90 metre uzatmamız olan mendirek yapımına yaklaşık 20 gün önce başladık. Çalışmaları yüzde 80 oranında tamamladık ve devamda ediyoruz. Mümkün olduğu en kısa sürede tamamlayıp teslim etmeyi düşünüyoruz. Şu anda müzvar kısmını yapmaktayız. 7 bin ton taş, 2 bine yakın anti-f blok şu anda sahada var. Biz yaklaşık yüzde 80-85 oranında dolguyu bitirdik. Bloklarında yarısından fazlasını atmış durumdayız” dedi. 13. Bolu Bölge Kontrol Teknisyeni İbrahim Uysal ise, yapılan mahmuz çalışması sonucunda denizle derenin birleştiği yerin tıkanmasının engellenmiş olacağını ve buranın korunması sağlanacağını sözlerine ekledi.