Büyükşehir Belediyesi ve Kosova’nın Gjilan ile Vushtri şehirleri arasında ‘kardeş şehir’ protokolü imzalandı. Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, “Kafkaslardan Balkanlar’a her milletten insanı şehrimizde görebilirsiniz. Kısacası Sakarya; dostluk, kardeşlik, birlik ve beraberliğin başkentidir” vurgusu yaptı.

PROTOKOL İMZALANDI

Yapılan görüşmede Büyükşehir ile Kosova’nın Gjilan ve Vushtri şehirleri arasında iş birliği protokolü imzalandı. 72 milletten insanın yaşadığı kardeşlik şehri Sakarya’da atılan bu yeni adımın çok kıymetli olduğuna vurgu yapan Başkan Ekrem Yüce, özellikle Balkanlar için Sakarya’nın çok önemli bir lokasyon olduğuna dikkat çekti. Makamda yapılan protokol programına Kosova Gjilan Belediye Başkanı Alban Hyseni, Kosova Vushtri Belediye Başkanı (Vıçıtırın) Ferit İdrizi, Kosova Milletvekili Mergim Lushtaku, çok sayıda ülkeden gelen müftüler, gazeteciler ve büyükşehir bürokratları katıldı. Protokol sonrası hatıra fotoğrafı çekildi, Yüce misafirlerine hediyeler takdim etti.

SAKARYA BİR KÜLTÜR ŞEHRİ

Protokole imza atan Başkan Yüce, “Sakarya; tarımdan sanayiye, turizm den spora kadar her şeyi içerisinde barındıran bir şehridir. Tarım sektöründe Türkiye’nin en önemli şehirlerindendir. Turizm konusunda da 70 km uzunluğunda bir sahile sahip olması sayesinde İstanbul, Ankara gibi büyük şehirler adeta buraya akar. Marmaris’i, Antalya’yı aratmayacak güzelliğe sahip turizm yerlerimiz var. Her köşesi ormanlarla, yaylalarla çevrili Türkiye’de meşhur bir kentiz. Kafkaslardan Balkanlar’a kadar her milletten insanları şehrimizde görebilirsiniz. Kısacası Sakarya; dostluk, kardeşlik, birlik ve beraberliğin başkentidir. Kardeşliğin başkenti Sakarya’dan selam olsun” dedi.

YAŞAM STANDARTLARIMIZI ARITACAĞIZ

Başkan Yüce’ye teşekkür ederek konuşan Kosova Gjilan Belediye Başkanı Alban Hyseni ise, “Şehirlerin birlikte olması bizim için büyük bir mutluluk. Sakarya’da birlik içinde yaşayan kardeşlerimizin şehriyle kardeş olmaktan mutluluk duyuyorum. Ben Kosova’daki ikinci büyük belediye başkanıyım. Türkiye’de bulunan iş adamlarının Kosova’ya yatırım yapmasını bekleriz” dedi. Kosova Vushtri Belediye Başkanı (Vıçıtırın) Ferit İdrizi de söz alarak, “Çok gururluyum ve mutluyum çünkü Sakarya Büyükşehir Belediyesi ile kardeş şehir oluyoruz. Bulunduğumuz bütün bölgede Kosova patatesi çok meşhurdur. Tarım ile ilgili konularda sizlerden destek bekliyoruz. Çok değerli çok sıcak bir ilişki kurduğumuzu belirtmek isterim” ifadelerini kullandı.
Editör: Güler Çınasoğlu