IPhone 12 ve Playstation 5 bahane, gerisi şahane!

Ben bugün işin teknik boyutuna çok girmeyeceğim özelliklerinden çok bahsetmeyeceğim işin diğer boyutundan yani hepimizi ilgilendiren ekonomik boyutundan yaklaşacağım. Kullanıcılar oyun dünyasında genelde XBox konsolu, Gaming PC veya Playstation konsolu söz sahibi yani oyun sever biri iseniz mutlaka erişmeniz gereken 3 platform bunlar. Bu güne kadarki hiçbir Playstation ürününe ilgi duymayan biri bile inanıyorum ki yine de bir PS 5 sahibi olmak ister alıp denemek ister birkaç oyun satın alıp onlarla kendine göre deneyimler yaşamak ister.

Aynısı cep telefonu veya tablet için de geçerli orada da tercih edebileceğiniz 2 ana platform var Android işletim sistemli telefonlar ve IOS kullanan Apple ürünleri. Birini seven diğerinden neredeyse nefret ediyor sürekli bu tür tartışmalar hepimiz yaşıyordur eminim böyle de bir gerçek var ama yine de geçtiğimiz günlerde yepyeni bir telefon serisi tanıtıldı ben her ne kadarda Android ve türevi kullanan insanların onu çok benimsemesine saygı duysam da inanıyorum ki onlar da gidip yeni bir Apple telefon alıp '' Yahu dur bakalım bunda neler varmış'' diye yola çıkarak incelemek kullanmak isteyeceklerdir.

Şimdi asıl kısma sonunda geliyorum IPhone ve Playstation 5' den sadece yola çıkabilmek için bunları anlatıyorum çünkü bu ürünler her ne kadar tercih skalamızda yer almasalar da alıp denemek isteyeceğimiz veya bir şekilde sempati duyduğumuz tüm her şeyi temsil ediyorlar ama artık alamayacak kadar değersiz bir paramız var ve günümüzde temel ihtiyaç sayılabilecek çok sıradan ülkelerde çok sıradan insanlar için rahatça ulaşılabilir olan ürünler bizim için birkaç sene öncesinin araba paraları olmuş durumda.! Araba paraları ne olmuş durumda peki? Onlarda ev paraları olmuş durumda. Peki, insanların tamamının dünyaya geldikleri günden itibaren edinmeye çalıştıkları en temel şey nedir? Tabiki bir ev sahibi olmak. Ülkemizde tabiki hala kolayca ev, araba, teknolojik ürünler, tatil, eğitim vb. ihtiyaçlarını çok rahatça giderebilen bir kesim var diyelim ki %15-25 lik bir kesim olsun ortalaması e peki diğer %75 ' in durumu ne olacak? Gün geçtikçe daha da fakirleşen gerekli eğitimi alamadığı için cahil bir yurttaş olan kolayca kontrol edilebilen kendi iradesi olmayan yurttaşlara ve en sonunda da en ufak bir olayda bir suçluya dönüşebiliyorlar. Peki, kazanç bunun neresinde?

Olayı nerden nereye getirdiğimin farkındayım ancak günümüzde nasıl ki bir ekmeğin fiyatı ulaşılabilir olmak herkes tarafından alınabilir olmak zorundaysa o ülkede teknolojik ürünlerin de fiyatları o seviyelerde olmak zorundadır. Üretmeyen yani gerektiği kadar üretmeyen ülkeler adaleti de astıkları ekmekler gibi askıya aldıkları zaman işte bunun ekonomik sonuçlarına hepimiz bir şekilde katlanıyoruz kimisi istediği telefonu alamıyor kimisi ekmek alamıyor kimisi bir ev alamıyor çok büyük bir kesim hiçbir istediğine ulaşamıyor. Kur fiyatları bir yandan üstüne katlanan vergiler bir yandan bugünü bugünün teknolojisi ile yaşayamaz hale geliyoruz.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Bay Goldyakin
Bay Goldyakin - 2 yıl Önce

Yazıyı okumaya başladığımda “Acaba ne gibi çözümler sunacak veya olaya nasıl yaklaşacak?” dedim. O kadar gereksiz bir yazı olmuş ki! Farkında iseniz aynı ülkede yaşıyoruz. Ben de size bir ton yazı yazabilirim böyle.
Bir çözüm öneriniz veya farklı bir bakış açınız yoksa kaleminizi boşa harcamayın.
Teşekkürler yinede.

Bay Goldyakin
Bay Goldyakin - 2 yıl Önce

Beni eleştiren kişilere sözüm yok. Eleştiri almayı severim. Ancak iğrenç üslüp ile eleştiri değil saldırı olur. Klozet kelimeleri falan kullanmak nedir? Cevap yazmam sizin seviyenize düştüğüm anlamına değil, kendi seviyeme saygı duyduğumdandır.
Tabi ki köşe yazarının böyle bir görevi yok. Ancak o vergi bu pahalı gibi şeyleri dillendirmesin. Yarım kalmasın bazı şeyler. Köşe yazarlarımız Akil insan olsunlar. Karasu halkımızı aydınlatıcı birer birey olsunlar. Farklı bakış açıları farklı çözümler ile halkımıza yol göstersinler. Gün gelir köşe yazarlarının bu yazılarını okuyup aydınlanan bir genç Milletvekili olur, Bakan olur, Cumhurbaşkanı olur. Köşe yazarları halkımıza ışık veya aydınlatıcı olmalı. Olmalı ki güzel nesiller ortaya çıksın. Üretim üretim. Kalemi ile üretmesini istedim ondan. Ve benim gibi eleştirenler kalite seviyesini yüksektecektir. Sizin gibi eleştirmeyenler ya hep yerinde sayacaklardır ya da geriye doğru gideceklerdir.
Ben Yazarı tanımam. Kendisine saygısızlıkta yapmadım. Hakarette yapmadım. Ancak ben Karasu halkım için aydınlatıcı, farklı bakış açıları aşılayan köşe yazarı olmasını dile getirdim. Bir şeylerin gelişmesi eleştiriden geçer. Eleştiri veya muhalefet yoksa orada kalite yoktur. Her zaman en iyisini isteyinki en iyisi olalım. Kendimizi eleştire eleştire en büyük oluruz.

Bay Goldyakin
Bay Goldyakin - 2 yıl Önce

Beni Eleştiren "Karasu" nickli kardeş,

O kadar çaresizsiniz ki! Çünkü bana hakaret ettiğinizin farkına vardınız. Yazınızı yumuşatmaya çalışmışsınız.

Sorduğunuz sorulara hepsine cevap verdim ve o sorduğunuz soruların bazılarına bile aldırış etmedim. Çünkü herkesin bildiği gerçekleri konuşmak sadece çenemizi yorar. Bu gerçeklere çözüm veya bakış açısı gerekli.
Bu yüz farklı olmak için fark etmek gerekir. Umarım bir gün farkında olursunuz.

Size bu son cevabımdır. Ben kimseye hakaret etmediğim halde sizin hakaretinizden dolayı sizi önemsemiyorum bile.
Hakkımı da helal etmiyorum. Bir insan kendi ülkesinde kendi insanına klozet yakıştırması nasıl yapar!

"İnsan sevdikçe büyür, büyüdükçe sever."

Emel keskin
Emel keskin - 2 yıl Önce

Aynen katılıyorum emeginize sağlık

Karasu
Karasu - 2 yıl Önce

"Bay goldyakin" nicli bir aklı evvel "çözüm önerin nedir" diyerekten bir yazı yazmış ve yetinmemiş sanki icazet makamındaymış gibi bir daha yazmasan da olur demeye getirmiş. Öncelikle şunu söyleyeyim ben bu yazarı ne tanırım ne de görmüşlüğüm vardır ama ukalalığa dayanamam.
Yazıyı yazan kişi hatırlatmak isterim ki Köşe Yazarı, Ekonomi Bakanı değil. Sanki çözüm önerse uygulanacakmış gibi yaşanılan ekonomik tablo ile alakalı tenolojik ürünlerin fiyatlarının aşırı şişikliği ile alakalı bir tespit yapan kişiyi de kendi aklınca yargılıyor. Yine hatırlatmak isterim ki köşe yazarları yazdığı konular ile alakalı durum tespiti, halk görüşü, talepleri vs... ağırlıklı yazılar yazarlar. Köşe yazarları sorunları çözecekse o bakanlar, yetmedi cafcaflı maaş alan danışmanlar, o da yetmedi bürokratlar niye var? Şimdi bütün bu saydıklarım her ayın 15 in de sorun çözmeyip para almaya devam edecek biz doların nasıl düşeceğinin çözümünü Karasu haberleri sitesinde yazan köşe yazarından bekleyeceğiz öyle mi ???

Arkadaş, hani demiştin ya köşe yazarına "bir daha yazma" diye. İşte şimdi ben senden rica ediyorum doların düşmesinin çözümünü ülkenin ekonomi bakanından değil de köşe yazarından bekleyen aklını al da klozete at, sifonu çekmeyi de unutma.

Karasu
Karasu - 2 yıl Önce

Bay "goldyakin"

Size yöneltilen sorulara cevap verdiniz de bizmi okumadık??
Benim bir şeyi yumuşatmaya çalıştığım falan yok biz gerçekleri izah etmeye çalışıyoruz ama sizin safınızı ne biz çözebildik inanıyorum ki ne de okuyanlar. Neyi eleştiriyorsunuz diye sorduk cevap yok, yazıda size uymayan yer neresi dedik cevap yok, yazı da anlatılanlar yaşanmıyor mu dedik cevap yok, akil insanlık dan bahsetmişdiniz o verdiğimiz örnekte bakan kişiler için açıkça görmüştür ki bu halkın cebinden milyon eurolar uçup gidiyor.Sizin bir tek cümleniz var mı destek içeren,o da yok. Siz makaleye binayen yazdığınız ilk mesajınız da ki yargılayan, alçaktan sözlerinize bakın da sonra haktan hukuktan bahsedin. Meydanı boş zannedip sallarken iyiydi, ne zaman biri çıkıp bir şeyler sorsa "hedere hödere" demekten öteye gitmezsiniz. Çok şükür ki bu milletin tüyü bitmemiş yetimin hakkını gözeten, dinini diyanetini bilen evlatları var. Bize satırlar dolusu yazan o sözüm ona hak bilen ellerin, size söylenen adı Zafer Havaalanı olup müteahite akan paralar hakkında iki kelam neden etmez sayın çakma akil ???

Çok şükür ki bu milletin dinini diyanetini bilip, öğrenmiş olduğu o ilimle haksızlık karşısında susan dilsiz şeytanları ayırt edecek zekası da vardır Elhamdülillah.

Karasu
Karasu - 2 yıl Önce

İnsanlar ne şartlarda eleştirilirler, önce bunu tespit etmek ve belirlemek gerek

- Yanlış bir tez, düşüncenin savunulması
- Halkın aleyhine olan iş, düşünce ve görüşlerin savunulup icra edilmesi

Kriterleri arttırabilir. Yazıyı yazan kişi doların artmasına binayen telefon fiyatlarının 3 sene önceki araç fiyatlarına eşdeğer olduğunu, araç fiyatlarının ise neredeyse daire fiyatlarına eşdeğer olduğunu, oyun konsolu fiyatlarının ise yaklaşık 5 asgari ücrete denk olup artık alınması çoğu kişiye göre imkansız olduğunu yazısında açıkça belirtmiş. Peki şimdi ben size soruyorum
-Yukarıda verilen örneklerin hangisi yanlış
- Verilen örnekler bu ülkede şu an yaşanılan ekonomik gerçekler değil mi
-Bu verilen örnekler, yaşanılan ekonomik tabloyu aydınlatmak ve insanların idrakini sağlamak için sizce yetersiz olan tarafı nedir
Sizden ricam, bu soruların cevabını önce kendinize, sonra bize verin.

Akil insan, doğru tespit,yazı ve yapılan icraatları değil, yanlışları eleştirir ki o yanlışlar tekrar edip bizlere yani halka zarar vermesin.
Eğer Akil bir birey olmak istiyorsanız önce Zafer Havaalanı'nı eleştirin. Bakın bakalım o zafer halkın mı, yoksa müheahitin zaferi mi ???

O
O @Karasu - 2 yıl Önce

Karasu Bey adam eleştirmiş daha düzgün daha güzel olsun diye, siz adama hakaret etmişsiniz yetmemiş konu ile ilgili başka alakasız konulara girmişsiniz. Silin boş yorumlarınızı. Bıdı bıdı yapmışsınız sadece.