Selman Yümnü'nün "Azmin zaferi" başlıklı köşe yazısı

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, helikopter kazasında hayatını kaybetti. Reisi'nin bulunduğu helikopter, zorlu hava koşulları nedeniyle dağlık arazide kaza yaptı. İranlı yetkililer helikopterde bulunan Reisi ve Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan'ın kazada hayatını kaybettiğini açıkladı.

İran devlet televizyonu, Cumhurbaşkanı Reisi'yi taşıyan helikopterin dün geçirdiği kazada kurtulan olmadığını duyurdu.

Helikopterin enkazına 15 saatlik çalışma sonrasında ulaşılırken, Reisi ile Dışişleri Bakanı Abdullahiyan, Tebriz Valisi Malik Rahmeti ve İran lideri Hamaney'in Tebriz Temsilcisi Muhammed Ali Al-i Haşim'in de kazada hayatını kaybedenlerin arasında yer aldığı belirtildi.

Reisi'nin helikopterinde bulunan Devrim Muhafızları Ordusu mensubu 2 üst düzey askeri yetkili ile 3 mürettebatın da kazada yaşamını yitirdiği kaydedildi.

İran devlet televizyonu, Akıncı İHA’nın tespitlerinin ardından bulunan İran Cumhurbaşkanı Reisi ve Dışişleri Bakanı Abdullahiyan’ı taşıyan helikopterin enkaz noktasında yaşam belirtisi olmadığını duyurmuştu.

Tüm dünya İran’nın çaresizliğini ve AKINCI İHA’nın kabiliyetlerini canlı canlı izlemiş oldu. Aynı zamanda ambargolardan dolayı Kanada’nın Türkiye’ye satmadığı gece görüş kamerasının yerel imkanlarla nasıl geliştirildiğini izledi.

Ambargolar her daim ülkemize sınıf atlatmıştır. Kıbrıs harekatı sonrasında uygulanan ambargolar sonrasında kurulan ASELSAN ve bunun iştiraki olan HAVELSAN, ROKENTSAN gibi değerlerimiz de ambargolara sonrasında ortaya çıkan azim sonrasında Türklerin imkansızlıklar karşısında nasıl imkan yarattığının en güzel göstergesidir.

Krizler her zaman yeni fırsatlar yaratır. Bu ekonomide olduğu gibi siyasette ve savunmada da böyledir.

İran ağır bir krizden geçerken yanında olan ve kaza sonrası hayatını kaybeden Cumhurbaşkanlarına ulaşan ve koordinat bilgisi paylaşan Türkiye ile ilişkilerinde 19 Mayıs tarihi yeni bir milat olarak anılacaktır.

Bu olayda çok fazla gariplik var ilerleyen günlerde daha da netleşmiş olacaktır ama; İsrail’i bir gecede haritadan silebileceğini, nükleer bomba üretiminde son noktaya geldiği iddia edilen köklü bir devlet geleneğine sahip olan İRAN nasıl oluyor da 15 saat boyunca cumhurbaşkanının kaza yerini tespit edemiyor.

Boş tencere çok tıngırdar dedikleri bu olsa gerek.

Devrimler sessiz sedasız yapılır.

Teknofest şenlikleri ile bir nesle ilham kaynağı olan, ürettiği ürünlerle ülkemize değer katan, yaptığı ihracatlar 1 milyar 420 milyon dolar ile ekonomiye katkı sağlayan 8 ülkeye AKINCI TİHA ve 30’dan fazla ülkeye ihracat yapan firmalarının sayısının artması dileği ile mutlu haftalar…