Bizim işimiz spor yazmak. Yazı yazdığım adreste genelde işimiz spor, sporun içinde var olan sorunları deşmektir. Ben iki kulvarda yazıyorum. Sakarya’da Bizim Sakarya, Karasu’da yıldızı her gecen gün parlayan genç bedenlerin, genç yüreklerin buluştuğu Öncü Karasu & KarasuHaberleri.com’da….

Asıl işi spor yazmak olan bendeniz, Korona nedeniyle sadece profesyonel futbol dünyasına odaklandım. Bizim evde Sakaryaspor var, oradaki saha içi ve de saha dışı gelişmeleri yazabiliyorum. Karasu’ya doğru yol alınca sportif sıkıntı başlıyor. Amatör futbolun kapıları kapalı. Bölgesel Amatör Lig (BAL) için bana göre bedavadan bir bekleyiş var. Böyle olunca da ben de Öncü Karasu & KarasuHaberleri.com için edebiyat dalına kilitlendim.

Bugün size büyümekle ilgili bir yazı yazacağım. Asıl sorun büyümek değil, büyürken unuttuklarımız. Evet insan oğlu doğar, büyür ve gelişir. Bir gün gelir yaşama veda eder. Yaşarken, gelişirken, büyürken insanoğlu kendine has bir kimliği bedenine yükler. Bu süreçte asıl olan büyümek değil büyürken yaşadıkların içinde en önemli gelişmeleri, aile sevgisini, dost sevgisini, yaşam sevgisini bedenine yükleyeceksin.

“Ben buralara nasıl geldim, nasıl büyüdüm” derken bu sürecin içindeki önemli anları, önemli kişileri, yaşamına yön vermiş yaşı kemale ermiş kişileri unutmayacaksın. Büyürken, sana el veren, yön veren kişileri unutursan, gün gelir sen de unutulursun.

SANCAKLI’YI DİNLERKEN

Mecliste bütçe görüşmeleri bayağı renkli geçiyor. Muhalefet, Cumhur ittifakını bayağı sarsıyor. Bu arada Cumhur ittifakının içinde yer alan eski futbol geçmişi bayağı renkli olan Saffet Sancaklı, Türk futbolunun son yıllarda kanayan yarası olan kulüp yönetimleri ile ilgili önemli bir konuşma yaptı.

Biliyorsunuz bugüne kadar profesyonel kulüplerde yöneticilik yapanlar, yaptıkları icraatların içindeki harcamaların hesabını kitabını çok detaylı yapmadan, hizmet süreci içinde kulüplerin başına sardıkları borçlanmalardan bir vesile sıyrılıp gidebiliyorlardı. Bursaspor, Eskişehirspor, tarih olan Mersin İdmanyurdu, Beşiktaş gibi takımların başına gelenleri sanırım, bu işlerden çakan, futbol dünyası ile ilgili olanlar bir çırpıda bu konuyla ilgili fikir üretebilirler. Bunun içinde Sakaryaspor da var.

Kısacası Saffet Sancaklı bütçe konusunda bu kanayan yaraya parmak basarken üstüne basa basa söyledi, artık eskiden olduğu yönetimler kendi döneminin hesabını kapatmadan yerini yeni yönetimlere devredemeyecek. Yani artık her başkan, her yönetimler kendi yönetim süreçlerinin içini dışını temizlemeden gidemeyecekler. Bana göre artık kulüpleri geçim kapısı gören yönetim anlayışının tarihe gömüleceğinin sinyali meclisten yola çıktı. Biz bunu yıllardır savundum. Bu nedenle de Saffet Sancaklı’nın kanunlaşması için teklif verdiği bu teklif kulüpleri kendi dünyalarına göre yöneten yönetim modellerinin önüne tıkayacak. Böyle olursa bir müddet yönetici bulma zorluğu yaşanır endişesi olsa da bu doğrunun zamanla kök salacağını düşünüyorum.