-

CHP İLÇE TEŞKİLATI, 19 MAYISTA ÇELENK TÖRENİ DÜZENLEDİ (izle):

...

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla CHP Karasu İlçe Örgütü, Atatürk Bulvarı’nda yer alan anıta çelenk bıraktı. İlçe Başkanı Aykut Süt, gençlerle birlikte çelenk bıraktı. Türk Bayrağı açan partililer, saygı duruşunda bulundu ve İstiklal Marşı okudu.

İlçe Başkanı Aykut Süt, günün anlam ve önemine dair bir de konuşma yaptı. Konuşma sırasında yakılan meşalelerle partililer 19 Mayıs coşkusunu da kutladı. CHP Karasu İlçe Başkanı Aykut Süt, konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

103. Yıl dönümünü büyük bir gurur ve onurla kutlayacağımız 19 Mayıs 1919, cumhuriyet tarihimizin önemli kilometre taşlarından biri. Ülkemizde tarih yazılan, ulusumuzun makus talihini değiştiren, antiemperyalist mücadeleyi ve tam bağımsızlığı hedefleyen bir işaret fişeğidir.

TÜM DÜNYAYA MIH GİBİ PERÇİNLENDİ

İşgal altındaki ülkemizde ‘Amerikan mandacılığı mı, İngiliz himayeciliği mi benimsenmelidir’ gibi benzeri tartışmalara Mustafa Kemal tek seçenek koymuştur: Ulusal egemenliğin esası olan tam bağımsızlık ve çağdaşlaşma.

19 Mayıs 1919'da başlayan kurtuluş ve aydınlanma yürüyüşü, bütün umutsuzlukları yıkarak saltanat ve halifeliği sonlandırmış, bölünüp parçalanmak istenilen vatan toprağında laik cumhuriyeti kurdu.

Bir ulusun kaderinin saray ve şürekasının iki dudağı arasında olamayacağını, egemenliğin Türk milletinin kendisinde olması gerektiğini tüm dünyaya mıh gibi perçinledi.

Yüz yıllık intikam hırsıyla Atatürk’e saldırılmasının dayanağı da budur.

BÜYÜK COŞKUYLA KUTLAYACAĞIZ

Dökülen kanların, yitirilen binlerce canın korkunçluğunu, dehşet ve üzüntüsünü yaşayan Mustafa Kemal Atatürk, cumhuriyeti gençlere emanet etti.

Son yıllarda, hak ettiği önemde kutlanmaktan kaçınılan 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımızı, Atatürk’ün bizlere armağan ettiği Nutuk’ta ifade ettiği gibi her durum ve koşulda büyük coşku ile kutlayacağız.

Ne kadar küçümsetilmeye ve unutturulmaya çalışılırsa çalışılsın gençlerimiz ve bütün ulusumuz, 19 mayısları sonsuza kadar yaşatmaya ve onurla yaşamaya kararlı.

Başta gençlerimizin ve aklen her yaşta genç olanların 19 Mayıs ruhunu, kutluyor, bandırma vapuruna binmiş bir milleti kayıkçının kürekçisi yapabileceğini zanneden aciz ve hayal âleminde yaşayan asalakların bu emellerine hiçbir şekilde ulaşamayacağını ilan ediyorum.