Dur diyecek kimse yok mu?

Yüzde 125'e varan elektrik zammı sonrası vatandaş isyan etti! Herkes faturalardaki artışa tepkili

Yeni yılla birlikte doğal gaza yüzde 50'ye, elektriğe ise yüzde 125'e varan zam geldi. Ocak ayı faturalarının yarısı zamlı tarifeden yarısı ise eski tarifeden kesildi.

Aralık ayı faturalarına göre 3 kata varan artış yaşanırken, vatandaşlar tepkilerini sosyal medyadan dile getirdi.

1 Ocak 2022'den geçerli olmak üzere doğal gaz ve elektriğe zam geldi. Konutlarda kullanılan doğal gazın birim fiyatında yüzde 25, elektrik üretimi için kullanılan doğal gazın birim fiyatında yüzde 15, elektrik üretimi dışında kullanılan doğalgazın birim fiyatında ise yüzde 50 artış oldu. Yeni yılla birlikte elektrik faturalarında kademeli tarife sistemine geçildi.

Yeni sistemle birlikte elektrik faturaları iki tarifeye ayrılırken, elektrik fiyatlarına yüzde 50 ile yüzde 125 arası zam yapıldı. 1 Ocak'tan itibaren mesken aboneleri için aylık 150 kilovatsaate kadar olan tüketim miktarları için nihai fiyat kilovatsaat başına 1 lira 37 kuruş, aylık tüketimi 150 kilovatsaat üzeri olan mesken aboneleri için ise kilovatsaat başına 2 lira 6 kuruş uygulanacak.

Zamlı tarifelerin ilk faturaları da 10 Ocak itibarıyla kesilmeye başlandı. Ancak zamlı tarifeler vatandaşı bir hayli zorlayacak gibi duruyor. Üstelik ocak ayında kesilen faturaların tamamı zamlı değil.

Sadece 10-15 günlük kısımları zamlı. Bu da demek oluyor ki şubat ayında faturalar daha da kabaracak.

Kim bu duruma el atmayı planlıyor? Kimsenin sesi soluğu çıkmıyor. Bu zamlara kim dur diyecek? Nereye gidiyoruz? Sorguluyor muyuz? Sessiz kalıp köşenize çekilmeyin.

Bazı vatandaşlar aralık ayındaki kullanımlarında zamlı tarifeden kesildiğini iddia ediyor. Hatta bu iddia üzerine EPDK inceleme başlattı.

Faturaları mercek altına alan EPDK, "Her tüketici, kullandığı ayın tarifesine göre elektrik faturası öder. Farklı ayın tarifesini uygulayan şirket ağır bedel ödemek durumunda kalır. Süreci titizlikle takip edeceğiz" açıklamasında bulunmuş.

EPDK'nın ardından bir açıklama da Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği'nden (ELDER) geldi. ELDER'in açıklamasında, "Elektrik faturalarında 2021 Aralık ayına ait tüketimlerin eski tarifeye göre, 2022 Ocak ayına ait tüketimlerin ise mevcut dönem tarifesiyle kademeli olarak fiyatlandırıldığını bildirdi." denildi.

Kısaca ele avuca gelmeyen içi bomboş açıklamalar.

2022 yılı zamlarla geldi ve gelen faturalar vatandaşları bir hayli kızdırdı. Sosyal medyadan faturalarını paylaşan vatandaşlar, adeta ateş püskürdü. Haklı olarak. Kiminin faturası 2 kat, kimini 3 kat artarken, kimi de iki kişi yaşamalarına rağmen gelen bin liralık elektrik faturasına isyan etti. Personeline ısıtıcıları kapattıran esnaf bile gördüm. Don yeter ki fazla elektrik gelmesin dercesine. Daha neyi savunuyorsunuz be arkadaş…!

Durun artık diyecek kimsemiz yok. Hepimiz tekiz…!

YORUM EKLE
YORUMLAR
Yozlaşmış siyaset
Yozlaşmış siyaset - 4 ay Önce

Acaba yasalar, namusuyla şerefiyle yaşayan, kurallara uyan kişilere zulüm etmek için mi yapılmıştır. Nerede gariban var, ezilen hep o'dur. Nerede hırsızlık, dolandırıcılık var, cezasını çeken hep garibandır. Büyük sirketler her türlü dalaverelerle ihale alıyor, sırf onlar daha fazla kazansın diye ezilen halk oluyor. Ticaret hayatında sonunda hiç zarar etmeyeceğini bilerek iş almak anca bu ihalelerde oluyor. Oh ne ala. Hangi esnaf zarar etmeyeceğini bilebilir ki? Ticarette her şey olabilir. Ama ihale alıyorsan hiç riskin yok. Zarar mı edeceksin köprüye zam yap, kimse geçmedi mi devletten al. Hastane de hasta mı az geldi, devlet farkı ödesin. Elektrik telleri mi koptu, çalışan eleman sayısı mı arttı, vatandaş ne güne duruyor hepsini karşılasın. Oh oh ne güzel zenginlik ya hu. Adalet bazılarına hizmet etmek için var sadece. İmamların bile torpille atanmaya çalışıldığı bir sistemden ne beklenir ki? Bu bile göz göre ortaya çıkıyor. Adamlara bir şey diyen yok. Dekan, karısını işe almak için bir tek adını söylemeden tum özelliklerini şartnameye yazıyor, ortaya çıkınca en iyisini o yapar diye aldım diyor. Yine bir şey yok. Bir başkan yakın beş akrabamı işe almışım çok mu, başkası dünyayı götürüyor diyor medyaya. Ama sonuç hiç bir şey... Yola aynen devam. Bana mı tuhaf geliyor yoksa bir tesadüf mü? Acaba neden tam da bazılarının gider ayak yapmış olduğu kararlar doğrultusunda, dolar katlanır. Neden ihale verilmiş bütün özel şirketlerin karına kâr katma amacına gidilir. Sonu hayır olsun demek isterim ama sonumuz hiç de hayır değil gibi duruyor.

.
. - 4 ay Önce

Dur!