Muhsin Turhan'ın "Günahtır!" başlıklı köşe yazısı

Bugün yazımızda belediyelerdeki işçi kıyımından bahsedeceğiz!

İster CHP ister AKP olsun ya da diğerleri! Kazandıkları belediyelerde ilk icraatları, kendinden olmayan işçileri işten çıkartmak oluyor.

Böyle bir zulme tanık olmaktan utanç duyuyorum.

40 yaşında, 50 yaşında insanları işten çıkartmayı, insanların ekmeği ile oynamayı hiçbir insana yakıştıramıyorum. İnsanların ekmeği ile oynamak vicdansızlıktır.

İşten atılan insanların evlerinde okuyan çocukları var, kiraları var. Bu insanları işten atmak demek “ölün” demektir!

Gördüğüm ve takip ettiğim siyasette her zaman olan bir şeydir. Kim kazanırsa kendinden olmayanı çıkartıp kendinden olanları işe yerleştiriyor. Bu devran böyle, istesek de istemesek de böyle. Bugün sizin adamlarınızı işe alırsınız, yarın başkası kazanır sizin adamlarınızı çıkartır!

Bu böyle olmamalı! Bu adaletsiz düzen değişmeli.

Herkes hak ettiği yere layıkıyla gelmeli ki yarın bu adaletsizlikler olmasın.

Tanıdığım birçok insan yüzlerinde çaresizlik ve mutsuzluk var. Dokunsan ağlayacaklar! Bir empati yapın aynı olay sizin başınıza gelse ne yaparsınız? Yarın bu insanlardan biri çıkıp canına kıysa ya da işten çıkartana bir kötülük yapsa biz sadece “yazık oldu” der geçeriz.

Tabi ki işini iyi yapmayanlara, baş kaldıranlara, fitne çıkartanlara; kanunun verdiği yetkiyi kullanarak iş akitlerini fesih edebilirsiniz!

Lakin suçu olmayan, sırf birilerinin torpiliyle bir yere geldi diye insanları ekmeğinden edemezsiniz.

Herkes çok iyi biliyor ki sizin de torpille işe soktuklarınız var! Başkalarının yaptıklarını yapmak sırf bizden değil diye insanları işten çıkartmak günahtır, yazıktır.

Bu insanları işten çıkartarak ekmeğini ellerinden almak; ailesini, çocuklarını da cezalandırmaktır!

Hiçbir insana; ister CHP, ister AKP yada diğer belediyelere… İnsanları işten atmalarını yakıştıramıyorum. Bu insanlara yazıktır, günahtır.

Vebali de ağırdır.