Ayşenur Elmacı'nın "TL’de sert değer kaybı sürüyor" başlıklı köşe yazısı

Yaklaşık 10 günlük Kurban Bayramı tatilinin ardından yeni haftaya başladık. Kimimiz dinlenebildi, kimimiz çalıştı, kimimiz tatile gidebildi, kimimiz gidemedi. Ülkemizin, ilçelerimizin huzur ve refahı için sahada olan tüm emniyet, sağlık, jandarma, zabıta personellerine teşekkür ederiz. İyi ki varsınız.

Tatilde çalışıp emek veren tüm basın mensuplarına ve esnaflarımıza da ayrıca teşekkür etmeyi bir borç biliriz. Herkesin tekrardan geçmiş kurban bayramlarını kutluyorum. 

Gelelim TL’mizde ki değer kaybına.

Merkez Bankası'nın rezervleri artış trendine girerken eşzamanlı olarak TL'deki kayıplar sürüyor. TL yılbaşından bu yana yüzde 28, faiz kararından bugüne ise yüzde 10 değer kaybetti.

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleşecek kabine toplantısında olası ekonomi ile ilgili mesajlar da izlenecek.

TCMB piyasa beklentilerini karşılamadığı için eleştirilen faiz artırımı sonrası ilk sadeleştirme adımını da menkul kıymet tesisi uygulamasında atmıştı. Adım mevduat faizlerinde sınırlı bir düşüş getirmişti.

TCMB hafta sonu ise bankaların şirketlerin döviz pozisyonuna ilişkin Merkez Bankası’na (TCMB) aylık raporlama yapmasına ilişkin yükümlülükleri 2024’e öteledi.

Kamu kontrollü piyasa düzenine ilişkin regülasyonların hâlâ devrede olmasına karşın bankacılar ve yetkililer TCMB’nin haziran ayının üçüncü haftası itibarıyla rezervlerini döviz politikasında kullanmayı “tamamen bıraktığına” dikkat çekiyorlar. Süreç TCMB (Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası) rezervlerini belirgin artırırken TL büyük bölümü seçim sonrası olmak üzere bu yıl yüzde 28’in üzerinde değer kaybı yaşıyor.

Dolar/TL bu adımların ardından yeni tarihi zirve olan 26.1 seviyesine kadar yükselmiş durumda. Faiz kararından bugüne TL dolar karşısında yaklaşık yüzde 10 değer kaybetti. Kur pazartesi günü sabah saat 09.36’da 26.06 seviyesindeydi. Şimdi artmışta olabilir.

TCMB’nin döviz rezervlerini TL’nin değerini savunmak için kullanmayı bırakmasıyla birlikte net uluslararası rezervler 23 Haziran haftasında 8.5 milyar dolar ile tarihin en büyük artışını gerçekleştirdi.

Seçim öncesi TCMB rezervlerinin TL’nin olması gerekenden daha değerli tutulması için kullanılmasıyla ay başında rezervler tarihi dip seviyeye gerilemiş, net rezervler -5.7 milyar dolara kadar düşmüştü. Son artışla birlikte net rezervlerin 9 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “TCMB analitik bilanço verilerine göre, net uluslararası rezervler geçen hafta 8.5 milyar dolar ile tarihin en büyük haftalık artışını kaydetti. Rasyonel politikalara dönüş kademeli olarak devam edecek. Rezervleri daha da güçlendirmek için ülkemize ilave dış kaynak teminine yönelik çalışmalarımızı hızlandırıyoruz” dedi.

Vekillerimiz belki sınavdasınız diye açıklamalar yapıyor.

AK Parti Sakarya Milletvekili Lütfi Bayraktar bayramlaşma programında “Belki enflasyon çıkabilir, belki sınavdasınız, belki dolar çıkabilir. Fındığınız para etsin diye çabalıyorum. İstediğimiz gibi olmayabilir” şeklindeki yaptığı konuşmada ve daha sonrasında haber sitelerinde yapılan haberler akabinde Bayraktar’ın bu sözleri tepki çekti.

Eeee dua edelim o zaman fındık para etsin.

İnşallah sınavımız erken sonuçlanır diyorum tüm okurlarıma hayırlı haftalar diliyorum.