İsrail, terörist devleti değildir

Bölge tarihinde şu ana dek yaşanan en kanlı çatışmalardan biri de 10 Mayıs'ta patlak verdi. O tarihten bu güne "sadece dört gün içinde "İsrail tarafından düzenlenen saldırılarda yaşamını yitirenlerin sayısı 31'i çocuk, 19'u kadın olmak üzere 122'ye yükseldi, yaralı sayısı ise an itibariyle 900'e ulaştı." Peki, ilk kıvılcım nereden çıktı, gerginlik nasıl bu noktaya ulaştı?

- İsrail, Kudüs’te kurulmak istenen iftar sofralarını engelledi.

- 6 Mayıs günü Sait Yusuf Muhammed Odeh adlı 16 yaşındaki Filistinli genç Nablus'ta İsrail askerleri tarafından öldürüldü.

- 7 Mayıs, Filistin'in başkenti Doğu Kudüs'teki Şeyh Cerrah mahallesinden zorla tahliye edilmek istenen Filistinlilerin protestolarına sahne oldu. Aynı gün İsrail polisi Mescid-i Aksa'yı hedef aldı ve cami içinde namaz kılan cemaate ses bombalarıyla saldırdı.

Ve sonrasında Filistin'den atılan bombalar İsrail'in fazlasıyla karşılık vermesiyle devam eden süreç bugünlere geldi. Herkesin aklında şu sorular var; dünya neden bu yıkıma göz yumuyor, nasıl izin veriyor, niye tepki göstermiyor, yaptırım uygulamıyor?

Çünkü kapitalizm suç ortaklığı yaratır, sömürgecilik ideolojik birliktelik doğurur. İsrail’e tepki göstermek kendi varlığını inkâr haline gelir. İsrail terörist devleti değildir. Maalesef dünya budur! Güçlüysen her şeyi yaparsın değilsen hedef olursun ne acı bir tablo değil mi?

Arap Birliği şiddetle kınar, Birleşmiş Milletler yıkım ve tahliyeleri durdurma, ABD ve İngiltere gerilimi azaltma çağrısı yapar. Türkiye esip gürler. Sonuç ne olur derseniz, İsrail yapacağından bir adım geri atmaz, zulmünü azaltmaz. Bu hep böyle oldu olmaya devam eder.

9 milyonluk ülke tüm orta doğuya kafa tutuyor istediğini de yapıyor. Bize karşı da aynı 2010 yılındaki Mavi Marmara olayını hatırlayınız. Uluslararası sularda 6 gemimize yapılan müdahale sonucu gemilerde bulunan aktivistlerden bir kısmının öldürülmesi, bir kısmının yaralanması ve gemilerin yolcularıyla birlikte rehin alınması ile sonuçlanmıştı. Altı buçuk yıl sonra bu aşağılanmayı 20 milyon dolar tazminat karşılığında kapattık!

Peki, Filistin ile Türkiye'nin güçlü bir bağı var mı? Hayır yok. Filistin hemen hemen hiç bir konuda yanımızda olmamış bırakın yanımızda olmayı karşımızda olmuştur. Kıbrıs sorununda Rum tezlerini İslam Konferansı Örgütü’nde savunduğu için Mahmud Abbas’a ayrıca teşekkür eden Hristofyas, Ramallah’ta Rum temsilciliği açılacağını, Filistin’le ekonomi, turizm ve eğitim alanlarında ikili anlaşmaların hayata geçirileceğini açıklamıştı. Ayrıca resmi olarak KKTC'yi devlet olarak tanımamıştır.

2019'da Pkk/Ypg'ye karşı yürüttüğümüz operasyonu resmi olarak kınayan Arap ülkelerinden biride Filistin. Burada amacım Filistin'i kötülemek falan değil. Bir bağımız yok, "Mehmetçik Kudüs'e" sloganları abesle iştigal geliyor bana. Ne münasebet benim askerim benim kardeşim orta doğuda ne için ölecek? Sizleri mantığa vicdanlı davranmaya davet ediyorum.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Yorumcu
Yorumcu - 2 yıl Önce

Filistinliler ile aramızdaki bağı algılamak için İslam dini ile aranda bağ olmalı. Yoksa o kalemini israf etme sen bizi anlayamazsın.

a
a - 2 yıl Önce

Senin atacağın başlığa tüküreyim. Yazının içeriğine gelecek olursak: Ölümden korkan kim. Kudüs için, orada ölen masum çocuklar için Bin kere ölürüz. Nedir bu yaşama sevdası. Neyden korkuyorsun. Orada masum çocuklar ölürken bu yazıyı yazmak insanlık mı?!! Çocuklar için canımı veririm. Biz mazlumun sesiyiz. Çocukların kahramanlarıyız. Sen rahat yatağında yatarken orada çocukların parçalanmış bedenlerini topluyorlar. Kemik kemik, et et topluyorlar. Bil istedim. Hadi ordan!!!

Metin yıldırım
Metin yıldırım - 2 yıl Önce

Kardeşim Uğur yazını okudum. Bakış açın bana farklı geldi. Biz kıbrıstayız. Kıbrıs halkı Türk askerini çokmu seviyor. Suriyedeyiz ıraktayız daha bir çok yerdeyiz. Son padişaha kadar Kudüs nasıl korunmuş iyi araştırın. Bir kaç kendini bilme kişilerin sözü İle bakış yapamazsın. Türk askeri boşa ölmez vatan için dini için milleti için Allah yolunda ölür. Türkiye ümmetin umududur. Onun için okurken iyi okuyun . İlk kıblemiz bizim tarihi değerlerimiz. Geçmişte sessiz kalan ve hatta İsrail’inizle tanıyanlar yüzündeden Filistin bu halde Kudüs bu halde

Serkan kayikci
Serkan kayikci - 2 yıl Önce

Dava filistin meselesi degil islam meselesi

Sinan TERLEMEZ
Sinan TERLEMEZ - 2 yıl Önce

Gerçi yorumlarda arkadaşlar çok güzel ifade etmişler. Fakat ben bir Psikolojik Danışman, Eğitimci ve kutsal değerlerimize önem veren biri müslüman birkaç bir şey söylemeden geçemedim. Öncelikle attığın başlıktan bir saldırganlığın ve agresifliğin olduğu ortaya çıkıyor. Bu agresifliğini kusmak için de son 2 paragrafa kadar kendini haklı çıkartabilecek söylemler ve örnekler – fakat bu söylemlerde çok çok yanlış bilgiler var - vererek gelmişsin. Ve son 2 paragrafta Müslüman bir ülkede yaşadığını ve Kudüs’ün İslam coğrafyası için ne kadar önemli olduğunu unutarak son darbeyi vurmak istemişsin ki fakat içinde bulunduğun agresif ve saldırganlık bataklığının içinde boğuluvermişsin. Çünkü Kudüs’ün Hz. Ömer tarafından ve Yavuz Sultan Selim tarafından neden fethedildiğini, 400 yıl Osmanlı topraklarında neden kaldığını, sadece Mescidi Aksaya değil Kudüs topraklarına Osmanlı’nın neden sayısız eserler bıraktığını, Peygamberimizin Hadisinde de belirttiği üzere Mescidi Haram ve Mescidi Nebevi’den sonra Mescidi Aksa’nın 3.önemli mescit olduğunu, İlk Kıblemizin ve Miraç’ın Mescidi Aksa’da olduğunu idrak edemeden bu söylemlerde bulunmak çok kolaydır Sayın Uğur Büyük hocam. Kutsallarımıza saldırırken kendi kutsallarına saldırdıklarında kendini ne kadar üzgün, mahzun, müteessir, kederli, karamsar, hüzünlü, umutsuz, ümitsiz hissediyorsan bizim de öyle hissettiğimizi bil Sayın Uğur Büyük hocam… Masum Müslüman kardeşlerimizin derdi bizim derdimiz olsun Sayın Uğur Büyük hocam. Merhamet etmeyene merhamet olunmaz…

df
df - 2 yıl Önce

İnsan olmak istiyorsanız mazlumun derdine yetişeceksiniz. İnsan olmak istiyorsanız mazlumun derdi ile dertleneceksiniz. İnsan olmak istiyorsanız merhamet edeceksiniz. Şimdi soruyorum Uğur Bey, “insan olmak istiyor musunuz?” !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Serkan Dagul
Serkan Dagul - 2 yıl Önce

Doğru söze ne hacet Korunmak istenen Filistin değil mescidi Aksa dır yine de ölen çocuklar kadınlar olunca insanı üzülüyor. . .

Cengiz
Cengiz - 2 yıl Önce

Kesinlikle katılıyorum araplardan dost olmaz bizim öz kardeşlerimiz dogu Türkistan uzun zamandır Çin zulmüne uğruyor kimsenin sesi cikmiyir