Muhsin Turhan'ın "Mitomani!" başlıklı köşe yazısı

Mitomani, yalan söyleme hastalığına verilen ad, mitoman da sürekli yalanla insanları aldatanlara denir.

Yalan; kimine göre zevk için, kimine göre çıkarları için, kimi din için, kimi siyaset için, kimileri ticareti için en fazla kullanılan haram bir eylemdir. Günümüzde en fazla yalanı hepinizin bildiği gibi siyasiler konuşur! Yalan vaatlerle insanları aldatırlar!

Bunun için kimi dini, kimi Kemaliz mi kullanır. Gerekirse papaz elbisesi bile giyerler! Çok meşhurdur. Bakara, makaradan salla gitsin diyenlerde vardır.

Yıllar önce kanaat önderlerinden birinin çok meşhurdur rüya yoluyla Peygamber ile konuştuğu! Bir diğer kanaat önderinin Hac da Peygamberimizle görüşmesi neticesinde Peygamberimizden icazet alıp tefsir yazdığını biliriz!

Yalan; insanları Allah adını kullanarak aldatmanın en kolay yoludur.

Yalanı ilk kullanan da İblis'tir. İblis, Hz Adem’i cennette yasak meyveyi Allah adına yemin ederek yedirerek aldatmıştır. Oysa Allah insanları "Dikkat edin şeytan sizi Allah adını kullanarak aldatır” diyerek uyarmıştır. (Fatır sur 5.)

Şeytan'da söz vermiştir! “İnsanları sağından, solundan, önlerinden ve arkalarından yanaşıp aldatacağım” demiştir. (Araf sur 16,17.)

Mitomanlar; yani yalancılar, yalan söylemekten zevk aldığı gibi kendi söylediği yalana da inanırlarmış. Hatta bu mitomanları dinleyen keyif alanlarda var. Yoksa her seçim zamanı yalan söyleyip bu yalancılara inanan insanlar olmasa nasıl seçim kazanırlar.